Medvědí česnek

medvědí česnek

Medvědí česnek je menší rostlinka, která je vysoká 20 - 45 cm. Vyrůstá na jaře a v létě kvete. Jedná se o léčivou bylinu, která má mnoho vitamínů (vitamín C) a léčivých účinků, které mnohokrát vyšší než ty, které má klasický česnek. Pomáhá při nachlazení, chřipce, podporuje hojení, používá se jako prevence proti rakovině, stimuluje nervový systém, působí proti kardiovaskulárním nemocem, proti plísním... Nutné je však používat česnek medvědí čerstvý, jinak ztrácí své účinky.

Medvědí česnek je velmi hojně vykytovanou bylinou. Hojně roste v lesích, které mají vlhčí půdu plnou živin.
Medvědí česnek si můžeme pěstovat i doma. Cibulky sázíme do hloubky tří až čtyř centimetrů před příchodem zimy.

Medvědí česnek používáme jako koření do salátů, polévek, omáček, k masu, na chleba s máslem... Nebo z něj můžeme udělat pomazánku, připravit ho jako špenát, omáčku, pečivo. Receptů je velmi mnoho. Můžeme ho použít všude tam, kam přidáváme nejrůznější bylinky. Není vhodné ho dávat do mrazáku.

Můžeme si připravit tinkturu z medvědího česneku:
Listy česneku nakrájíme a dáme je do skleněné láhve. Vše zalijeme režnou nebo domácí alkoholem (38 - 40 %). Láhev necháme dva týdny na slunci nebo na velmi teplém místě. Po dvou týdnech přidáváme do sklenice s vodou 10 - 15 kapek jednou denně.

Zde naleznete mnoho receptů z medvědího česneku.


remoska