Medvědí česnek: Jarní bylinka nezaměnitelné chuti

medvědí česnek

S jarem bývá spojena jedna nenápadná bylinka, která je vyhledávaná pro svou nezaměnitelnou česnekovou chuť. Ano, jedná se o medvědí česnek. Dokáže zpestřit mnoho pokrmů a dodat organismu cenné látky. Kdy a kde ho seženete? A co s ním připravíte?

Medvědí česnek patří mezi první bylinky, které všichni na jaře očekávají. Obsahuje řadu látek, které po dlouhé zimě potěší zeslabený organismus. Ale pouze na chvilku, než přijdou na řadu další druhy.

✅ Co je medvědí česnek?

Česnek medvědí (Allium ursinum) je malá vytrvalá bylina, která dorůstá až do 45 centimetrů. Je charakteristický polodlouhými zelenými listy o délce až 20 centimetrů, zdobí jej malé kulovité květy a později s bílými květy uspořádaným do květenství. Během léta se rostlina zatahuje do země a v zimě přezimuje v hlízkách.

Sbírají se zelené listy medvědího česneku, které přidávají do pokrmů, kam se hodí klasický česnek nebo pažitka. Své využití najdete v kuchyni, vylepší pomazánky, maso, polévky, máslo, omelety, pečivo, guláš i pesto.

Existují různé recepty, které využívají tento zelený medvědí česnek. Podívejte se na recepty s medvědím česnekem zde.

medvědí česnek

Medvědí česnek - listy

✅ Kdy a kde medvědí česnek roste?

První lístky se objevují někdy i v březnu, sbírá se většinou od dubna do května či začátku června. Po rozkvětu se listy stahují a již se nesbírají.

Medvědí česnek roste na stinných a vlhkých místech, častěji v nížinách, občas zasahuje až do hor. Většinou ho najdete v lesích, u lesů, u řek a potoků či luzích. Na Moravě je jeho výskyt hojnější než v Čechách.

✅ Kde medvědí česnek seženete?

Existuje několik možností, jak si můžete medvěda obstarat - koupit v obchodech, na trzích, natrhat nebo vypěstovat.

Medvědí česnek seženete na trhu, kde se prodává zelenina. Taktéž ho nabízejí i různé obchody v krabičce nebo pytlíku. Prodává ho například Globus, Billa, Makro, Rohlík atd. Můžete na něj natrefit i v menších obchodech nebo zelinářství.

Pokud nechcete spoléhat na obchody, jednoduše se vydejte se do přírody a natrhejte ho sami. Roste převážně v nížinách na místech, která jsou stinná a vlhká. Najdete ho v lesích, u lesů, podél řek a potoků, parcích atd. Přesná místa, kde roste, najdete třeba v různých skupinách na sociálních sítích. Většinou se jedná o výrazné zelené lány, ze kterých občas vykukují bílá květenství.

Dávejte pozor, ať si medvědí česnek nespletete s konvalinkou, která je jedovatá. Když promnete listy česneku, ucítíte česnekovou vůni, po promnutí konvalinky ji neucítíte a listy u medvědího česneku rostou jednotlivě ze země na tenkých řapících, nikoliv po párech na stopce. Podobný je rovněž jedovatý ocún jesenní (naháček, podzimní krokus), který je bez zápachu a jeho užší listy rostou postupně ze stonku.

V přírodních rezervacích a národních přírodních rezervací je sběr rostlin zakázaný, na ostatních místech je možné trhat medvědí česnek pro osobní potřebu.

nádobí a potřeby

✅ Jaké má účinky?

Tato léčivá rostlina obsahuje alicin (stejně jako běžný česnek), který má antibakteriální a antimykotické účinky. Rovněž se v ní nacházejí fenoly a flavonoidy, silice, vitamín C a mnoho dalších látek.

Podle lidového léčitelství medvědí česnek slouží jako přírodní antibiotikum, má antibakteriální účinky, pomáhá při nachlazení, proti kvasinkám, na oslabenou imunitu, zlepšuje krvetvorbu, snižuje tlak, je vhodný při problémech s vylučováním, při zácpě i na jarní očistu.

✅ Jak medvědí česnek uchovávat?

Jelikož divoký česnek roste jen chvíli, je nejlepší ho uchovat pro pozdější použití. Uchovávání je trošku složitější, protože nesprávným uskladněním přijdete nejen o jeho chuť, ale i účinky.

⭐️ Čerstvé listy do chladna

Pokud nestihnete zpracovat čerstvé listy, v lednici vydrží až pět dní. Svazek zabalte do vlhké utěrky, sáčku s kapkou vody nebo ho postavte do sklenice s vodou.

⭐️ Zamrazení

Listy, které chcete zamrazit, by měly být čerstvé, nikoliv zvadlé nebo oschlé. Přeberte listy, omyjte, nechejte na vzduchu osušit a ostrým nožem nakrájejte. Poté je umístěte do malých sáčků a schovejte do mrazničky.

⭐️ Naložení v oleji

Přebrané listy omyjte, osušte a nasekejte na drobno, následně je nandejte do čisté sklenice, zalijte olivovým olejem, zavíčkujte a uschovejte v chladničce.

✅ Jak na pěstování medvědího česneku?

Jestliže máte na zahradě v záhonech nebo balkónu stinná, polostinná a vlhká místa, vypěstujte si medvědí česnek. Jeho pěstování je snadné a zvládne ho každý. A můžete sázet cibulky nebo semena.

Semínka sázejte po 5 až 10 kusech asi do hloubky jednoho centimetru od září do listopadu. Cibulky (sazenice) sázejte rovněž po 5 až 10 kusech, ale až do hloubky 5 centimetrů v květnu nebo nejlépe na podzim.

Zasaďte ho na stinná a polostinná místa, nejlépe trošku vlhká. V případě sucha rostliny pravidelně zavlažujte. Nepotřebuje hnojivo ani žádnou extra péči, potřebuje jen stín a vlhko.

Semena koupíte v prodejnách s osivy, sazeničky v zahrádkářství nebo i na některých trzích. Semena i sazenice nabízejí i některé e-shopy s tímto sortimentem. Cena není moc vysoká.

✅ Recepty s medvědím česnekem

medvědí česnek polévka

Polévka s medvědím česnekem

⭐️ Pesto s medvědím česnekem

Ingredience:

medvědí česnek (několik svazků)
olivový olej
mořská sůl

Postup:

1. Medvědí česnek přeberte, omyjte a nasekejte na drobno.
2. Přilijte k němu olej a přidejte špetku soli.
3. Mírně rozmixujte a směs naplňte do sklenice, kterou dobře zavíčkujte.
4. Uchovávejte v chladu.

⭐️ Máslo s medvědím česnekem

Ingredience:

250 g másla
svazek medvědího česneku
mořská sůl

Postup:

1. Nechejte máslo dvě až tři hodiny při pokojové teplotě, ať změkne.
2. Listy česneku pořádně přeberte a opláchněte. Následně je nakrájejte nadrobno.
3. Dokonale promíchejte máslo s česnekem a špetkou mořské soli.
4. Máslo rozdělte na tři bochníčky pro lepší manipulaci, každý bochníček zabalte do fólie, alobalu nebo sáčku a vložte do lednice, aby ztuhl.

⭐️ Tinktura z medvědího česneku

Ingredience:

svazek medvědího česneku
režná, slivovice, domácí alkohol atd.

Postup:

1. Přebraný, omytý a osušený česnek nakrájejte.
2. Vložte ho skleněné láhve a tu zalijeme alkoholem (38 - 40%).
3. Láhev nechejte dva týdny na slunci nebo při pokojové teplotě.
4. Poté užívejte 10 - 15 kapek tinktury denně společně s vodou.



❤️ Získejte levně nové kuchařky od Jany Florentýny Zatloukalové (Kuchařka pro dceru)


❤️ Pořiďte si novou knihu od Těhotnýho kuchaře levně