Český česnek

česnek

Česnek je velmi žádaným zbožím. Jedná se však o český česnek, ne o nějakou čínskou nebo španělskou náhražku, která nechutná tak dobře jako kvalitní český česnek. Dříve bylo běžné, že v obchodech byl jen český česnek, ale by vytlačen čínským, který měl daleko příznivější cenu a mnohem horší chuť. Naštěstí si již zákazníci uvědomili, že se nemají spokojit s tím, co je v obchodech, ale chtít víc (kvalitu).

Česnek vypěstovaný v Česku tak můžete koupit na trzích, v některých malých obchodech, bio-obchodech, nebo si ho můžete vypěstovat, tak jako ho ještě před pár lety pěstovali všichni ti, kdo měli zahrádku.
Česnek se pěstuje ve dvou výsadbách; podzimní a jarní. V podzimní výsadbě se sází česnek na podzim před příchodem sněhu a bývá výnosnější než jarní. Jarní výsadba se sází v březnu a dubnu a za půl roku se sklízí. Česnek se dobře skladuje a je méně náchylný proti chorobám na rozdíl od podzimní výsadby.

nádobí a potřeby

Česnek má velké využití v kuchyni, protože mnoho receptů by nikomu bez česneku nechutnalo. Například bramborák, česnečka, česneková pomazánka, hovězí na česneku...
Také má hodně zdravotních účinků; pomáhá při nachlazení, při chřipce, podporuje oběhovou soustavu, reguluje tlak, je vhodný při hubnutí, upravuje zažívání,... je to lék na všechno.

Znáte medvědí česnek? Jedná se o bylinku, která na jaře dodá česnekovou chuť mnoha pokrmům.

Asi jste dostali chuť na pravý český česnek a teď máte otázku:

Kde koupit český česnek

Český česnek nenajdete v supermarketech nebo hypermarketech typu Billa, Albert,... Tam je jen čínský nebo španělský. Možná v nějaké malé samoobsluze. Zaručeně ho najdete na zeleninových trzích v Praze, Plzni, Pardubicích, Olomouci, Brně, Karviné, Tišnově, Ostravě..., ale i tam si dávejte pozor, zda nekupujete česnek, který prodejce nakoupil ve velkoskladě se zeleninou a prodává vlastně čínský.
Můžete si ho objednat i přes internet. V sezóně bývá vždy dost inzerátů na prodej česneku na různých serverech.

V některých obchodech Tesco, Albert a Interspar se prodává český česnek, který je balený po třech kusech. Stojí cca 59 Kč. Jedná se o česnek, který sice byl vypěstován v ČR, ale je to francouzská odrůda. Zatím se jedná o test, zda ho budou spotřebitelé kupovat. Škoda jen, že se nejedná o pravý český česnek.❤️ Získejte levně nové kuchařky od Jany Florentýny Zatloukalové (Kuchařka pro dceru)


❤️ Pořiďte si novou knihu od Těhotnýho kuchaře levně