Jak na kynuté těsto? Podívejte se způsoby kynutí i na přípravu kvásku

kynuté těsto

V mnoha receptech často najdeme, že je nutné připravit kynuté těsto. Z kynutého těsta se připravují buchty, koláče, pečivo, chleba, vánočka, moučníky pizza i langoše. Možná se vám těsto občas nepodaří, protože vůbec nevykyne, což člověka vůbec nepotěší.

Existuje několik tipů, aby vám těsto vždy krásně vykynulo, ať už v domácí pekárně, nebo při klasické přípravě. Důležité je držet se několika známých fíglů, které vám pomohou ke chtěnému výsledku. Podívejte se, jaké to jsou.

Tipy při přípravě kynutého těsta

Droždí musí být čerstvé

Při přípravě těsta s čerstvým droždím vždy dbejte na to, aby droždí bylo doopravdy čerstvé. Rozhodně v ledničce nemějte otevřené nebo pootevřené droždí dva týdny, protože vám z něj nic nevykyne. Taktéž nepoužívejte droždí po datu spotřeby, s malou plísní nebo takové, které je sušší.

Raději skočte koupit čerstvé droždí na každé pečení, protože těch pár korun nikoho nezabije. Navíc budete mít jistotu (pokud z obchodu nebude nějaké špatné), že těsto vykyne.

Sušené droždí dobře uzavřete

Sušené droždí mějte dobře uzavřené. Po otevření balíčku jej pořádně upevněte sponkou nebo kolíčkem, ať není na vzduchu. Takto uzavřené stejně vydrží maximálně tři dny.

Suroviny pokojové teploty

Suroviny, které se chystáte použít při přípravě těsta, by měly být pokojové teploty, protože jinak by se těsto špatně zpracovávalo a hůř by kynulo. Vyndejte vejce či máslo z lednice hodinu dopředu, ať se stačí ohřát.

Nezapomeňte na přikrytí těsta

Těsto nezakrýváte, abyste ho neviděli, ale aby neoschlo a bez přístupu vzduchu lépe kynulo. Zakryjte utěrkou mísu nebo těsto na válu.

Vhodné množství droždí

Dávejte přiměřené množství droždí, protože v jednom případě vám těsto moc nevykyne a v druhém budete cítit i v hotovém těstě jen droždí. 1 kostka droždí (42 g) je na 1 kg mouky a 1 sáček sušeného droždí je na 1/2 kg mouky (pokaždé si přečtěte návod na obalu).

Až na určité recepty byste se tímto množstvím měli řídit. Pokud použijete méně mouky, tak použijte i méně droždí (ve správném poměru). Podívejte se na více informací o jeho použití.

Dodržujte uvedený čas

V receptech mnohdy najdete uvedenou dobu na kynutí. Nedostatečná doba znamená, že těsto pořádně nevykyne a v opačném případě zase překyne. Většinou u slaného stačí 30 - 40 minut, u sladkého o čtvrt hodinku více. Pokud použijete instantní, tak se doba prodlouží asi o 20 - 30 minut.

Žitné, chlebové a celozrnné těsto kyne mnohem déle. U každého receptu je to individuální.

čerstvé droždí

Jak na kvásek?

Při přípravě klasického kvásku z droždí se používá teplé mléko nebo voda (ale ne moc, aby se aktivní látky v kvásku nezničily, měli byste v něm udržet prst bez toho, aniž by to bylo nepříjemné), do něj nadrobíme čerstvé droždí a přidáme trošku cukru. Můžeme přidat i lžičku mouky a zamícháme. Mísu s kváskem přikryjeme těrkou nebo pokličkou a necháme 10 - 15 minut v teple kynout. Do kvásku nikdy nepřidáváme sůl, protože by se kynutí zastavilo.

Po vykynutí přidáme kvásek k promíchaným surovinám v míse nebo na vál. Těsto pořádně propracujeme a delší dobu hněteme. V případě nutnosti přidáme trošku mouky nebo mléko či vodu.
Podívejte se na přípravu žitného kvásku.

U sušeného toto vůbec neřešíme. Jednoduše ho přimícháme k mouce, nejprve přidáme sypké suroviny a pak tekuté. Následně těsto zpracujeme a dáme kynout do tepla.

Způsoby kynutí těsta

Kynutí v teple

Těsto zpracujeme a necháme kynout v teple alespoň 40 minut (45 - 75 minut v případě tužšího těsta). V zimě blízko radiátoru a jinak v teplejší části místnosti. Nutností je mísu s těstem přikrýt utěrkou. Během této doby můžete připravit další ingredience k dalšímu zpracování. Také můžeme vykynuté těsto propracovat a zase dát kynout.

Pomalé kynutí v lednici

Těsto připravíme klasickým způsobem, ale pak ho dáme kynout do lednice nebo do chladné místnosti. Mísu přikryjte potravinářskou fólií, pořádně ji upevníme a necháme kynout alespoň 6 hodin. Nejlepší je připravit večer těsto, vložit do lednice a na druhý den jej připravit. Toto kynutí je díky pomalému procesu pečlivější a těsto pak nadýchanější. Před zpracováním těsto necháme tak 10 minut odpočinout při pokojové teplotě, pak jej propracujeme a dále připravíme, co jsme chtěli.

Kynutí těsta v troubě

Nechceme-li čekat na to, až nám těsto vykyne, tak rozehřejeme troubu na 100 °C a necháme těsto kynout zhruba 5 minut. Množství těsta se zdvojnásobí a my ho poté můžeme zpracovat.

Kynutí v ošatce

Ošatku předem můžete vykartáčovat, ale nesmíme ji umývat vodou a bohatě ji posypeme moukou. Těsto připravíme obvyklým způsobem. Vytvarujeme bochník, který umístíme do ošatky a dáme kynout na hodinu do tepla.

Rovněž můžeme těsto vypracovat, nechat chvilku kynout, propracovat jej znovu a udělat šišku a opět ji dát kynout, ale teď již vložit do ošatky. Poté chleba z ošatky vyklopíme na plech s papírem na pečení a vložíme do vyhřáté trouby.

Kynutí v mikrovlnné troubě

V mikrovlnce se dá připravovat hodně pokrmů a také kynuté těsto. Vypracované těsto vložíme do skleněné mísy a přikryjeme potr. fólií. Dále do mikrovlnky vložíme hrneček s vodou a při nejnižší teplotě mikrovlnku zapneme na 3 minuty. Poté bude následovat 3 minuty pauza a opět mikrovlnka vlní 3 minuty. Potom těsto necháme odpočinout na 6 minut a můžeme s ním pracovat podle potřeby.

Před vložením do trouby necháme těsto dokynout na plechu na 10 - 20 minut a poté plech vložíme do předem vyhřáté trouby na uvedenou teplotu.