Svatomartinská husa

svatomartinská husa

Připravte si výbornou svatomartinskou husu, kterou je možné připravit na mnoho způsobů. Vesměs se peče plněná jablky při nižší teplotě, aby byla husa křehká a nebyla vysušená. Někdo ji peče i 13 hodin při velmi nízké teplotě, my se ale podíváme na recept na pětihodinové pečení husy. Pokud si chcete pochutnat na této pochoutce, ale nechcete husu péct (nedostatek času, nemožnost sehnat kvalitní husu,...), zajděte si na tento pokrm do dobré restaurace, kde se v těchto dnech vyskytne svatomartinská husa v nabídce.

Ingredience:

husa (4 - 5 kg)
6 červených jablek
kmín
sůl

Postup:

1. Den před pečením husu bez drobů nejprve pořádně omyjeme a vložíme do pekáče.
2. Poté ji pořádně nasolíme a nakmínujeme a schováme do lednice.
3. Další den umyjeme dvě jablka, rozkrojíme je na polovinu a vložíme do husy. Zbylá jablka nakrájíme a položíme na plech. Podlijeme vodou nebo svatomartinským vínem.
4. Husu vložíme do předehřáté trouby na 180°C a po dvaceti minutách pečení stáhneme teplotu na 140°C. Můžeme ji na chvíli přikrýt alobalem.
5. Husu pečeme za občasného polévání výpekem asi 5 hodin.

13 hodinová varianta pečení je taková, že se zakrytá husa alobalem peče při teplotě 70 - 80°C 12 hodin, poté se na hodinu zvýší teplota na 180°C a peče se již bez alobalu.

Ke svatomartinské huse podáváme dušené červené či bílé zelí, lokše, bramborový knedlík nebo bramborové knedlíčky.

Recept na lokše

Ingredience:
1 kg brambor
cca 300 g polohrubé mouky
sůl
sádlo (výpek z husy)

Postup:
Brambory uvaříme a následující den je nastrouháme. Poté je smícháme se solí a moukou. Těsto dobře propracujeme.
Pak z těsta vytvoříme koule, které válečkem rozválíme na placku. Placky opečeme na pánvi bez tuku při vyšší teplotě z obou stran.
Následně lokše potřeme výpekem, který máme z pečení.