Grilování ryb
Ryby se běžně v našich končinách moc nejí, ale jakmile přichází léto a s ním grilovací sezóna, tak se Češi mohou o ryby téměř poprat. Stačí si jen vzpomenout na výborného pstruha, makrelu či lososa na grilu a vyrazit na nákup čerstvých nebo mražených ryb. Čerstvé ryby chutnají daleko lépe než mražené, tak jako tomu bývá i u jiných úprav.
Jaké ryby jsou vhodné?
Na grilování jsou vhodné jak sladkovodní, tak i mořské ryby. Oblíbená je makrela, pstruh, kapr, losos, tuňák, platýz, pražma, treska, dokonce i pangas. Vybrat si můžete si takovou, kterou máte rádi. Menší porce nebo pangase je vhodnější zabalit do alobalu.
Jak připravit rybu na grilování?
Celé ryby vykucháme a šupiny oškrábeme. Ryby, jež mají drobné šupiny (pstruh), neškrábeme. Ploutve ani ocas neodstraňujeme, protože pomáhají držet tvar. Také ji omyjeme a osušíme nebo necháme oschnout. Rybu několikrát podle potřeby nařízneme z každé strany. Pokud nechceme grilovat rybu vcelku, nakrájíme ji na podkovy nebo steaky.
Připravíme vhodnou marinádu
Ryby nejvíce vyniknou, pokud se používá spíše jednodušší marináda (bylinková, česneková, houbová...) nebo pouze kmín se solí. Nepoužíváme šťávu z citronu, která by zničila lahodnou chuť ryby. Také je důležité ryby dostatečně osolit. Dobře chutnají s hrubozrnnou mořskou solí. Ryby stačí naložit na 30 minut.
Tipy na grilování ryb
- Rybu pokládáme na dostatečně rozpálený gril.
- Pokud máme nakrájenou ryby, tak nejprve pokládáme na gril stranou bez kůže.
- Během grilování do ryby nepícháme, ale obracíme pomocí kleští.
- Během grilování ryby potřeme marinádou, až po zatažení masa.
- Dobu grilování nepřeháníme, ať nepřicházíme o cenné vitamíny.
- Je možné zabalit ryby i do alobalu, ale nebude mít charakteristickou kůrčičku.
- Pokud máme gril na uhlí, tak do uhlí nefoukáme, ať kouř neznehodnotí chuť masa.
Grilovanou rybu podáváme se zeleninou nebo brambory, lahodná a jemná chuť rybího masa tak lépe vynikne.