Litchi

litchi

Litchi čínské jsou malé plody, které mají načervenalou drsnou slupku a uprostřed se skrývá velké jádro, které se nekonzumuje. Roste na stromu, který je až deset metrů vysoký. Dužnina je bílá, šťavnatá a sladká. V Číně se jedná o velmi oblíbené ovoce, zatímco v Česku se lidé bojí litchi koupit nebo ochutnat.

V litchi najdeme vitamín C, některé vitamíny skupiny B a minerály jako je draslík, sodík a vápník. Toto sladké ovoce má 270 kJ na 100 gramů. V Číně se používá i k léčení kašle, vředů, průjmovitých onemocnění a rakovině.
Litchi můžeme sušit, zavařovat nebo nakládat do cukru, dále ho můžeme použít v dezertech, jako palačinkovou náplň, k masu... Ovoce Liči chutná doopravdy velmi dobře.

nádobí a potřeby
Postup:

Litchi můžeme také doma zasadit a pěstovat. Pecku pořádně omyjeme a ihned sázíme do hloubky jednoho centimetru. Pravidelně zaléváme. Po pár týdnech se objeví malá rostlina. Litchi potřebuje dostatek světla a vlhkou půdu. Pěstujeme ho doma a v létě ho dáme ven. Rostlina nemá ráda sucho a v zimě nesmí být venku, nepřežila by.

Po pár měsících se rostlina může tvářit jako uschlá, a pak může mít i dva roky pauzu v růstu, pak začne rychle opět růst. Někdy roste po celou dobu.
Takže si ho zkuste zasadit a uvidíte, jak poroste.❤️ Získejte levně nové kuchařky od Jany Florentýny Zatloukalové (Kuchařka pro dceru)


❤️ Pořiďte si novou knihu od Těhotnýho kuchaře levně