Recept na tradiční pelmeně

pelmeně recepty

Pelmeně neboli masem plněné knedlíčky patří mezi tradiční ruské pokrmy, které našly svou oblibu i u nás. Jídlo je levné a recept snadný a rychlý. Víte, jak je připravit? Podívejte se na postup.

Obsah článku: skrýt

Forma na pelmeně

Při výrobě pelmení se neobejdete bez formy nebo alespoň formičky na plněné taštičky či pirohy. Vystačíte si i s hbitými prsty, ale příprava je náročná, tak proč si práci neusnadnit.

Šablona neboli tvořítko na pelmeně vám najednou vytvoří 21 krásných kousků, které budou tvarově naprosto totožné. Stačí se jen podívat na návod a přesně je podle něj udělat.

forma na pelmeně tescoma

Forma na pelmeně je vyrobena z odolného plastu. Levně ji získáte v tomto obchodě.

Forma na pelmeně nebo také ravioli je vyrobena z prvotřídního odolného plastu. Vyrábí ji česká značka Tescoma. Najdete na ní 21 čtvercových nebo kulatých otvorů pro naplnění směsí. Levně ji získáte v tomto e-shopu.

plastová forma na pelmeně raviolini tescoma

Tvořítko vytvoří identické kousky. Koupíte jej v tomto obchodě.

forma na pelmeně raviolini z odolného plastu

Jeden kousek jako druhý. Tvořítko seženete v tomto e-shopu.

Kromě pelmení je tato forma vhodná pro plněné ravioly, minikoblížky, taštičky, knedlíčky atd. Využijete ji na jakýkoliv plněný domácí výrobek, ať už slaný, nebo sladký.




Recept na domácí pelmeně plněné masem

Ingredience:

Těsto:
500 g hladké mouky
1 lžička soli
2 vejce
1 lžíce oleje
200 - 250 ml vody
Masová náplň:
700 g mletého masa (vepřové, hovězí nebo jehněčí)
2 menší cibule
2 vejce
mletý pepř
sůl
Voda:
sůl, celý pepř, bokový list
Na ochucení:
máslo, zakysaná smetana, kopr
ocet, mletý pepř

Postup:

1. Nejprve připravíme těsto. Do mísy prosejeme mouku, tu následně promícháme se solí. Dále přidáme vajíčka, olej a postupně vodu.
2. Těsto pořádně uhněteme. Pokud bude potřeba, přidáme trošku mouky nebo trošku vody. Správně uhnětené těsto se nesmí lepit k válu nebo k rukám.
3. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme v lednici odpočinout půl hodiny.
4. Mezitím připravíme masovou náplň. V míse smícháme mleté maso s cibulí, kterou nakrájíme nadrobno, přisypeme mletý pepř a sůl. Všechno důkladně promícháme. Následně zakryjeme, ať maso neoschne.
5. Z lednice vyndáme těsto a rozválíme ho válečkem na tenký plát. Zde se již postup liší podle toho, zda používáme formu, nebo ne.
6. Pokud máme formu, lehce ji poprášíme moukou, na ni položíme plát těsta. Ten tam lehce rozválíme, abychom uviděli jednotlivé plástve. Poté doprostřed vložíme lžičkou hromádku masové směsi. Jakmile budeme mít naplněné všechny otvory, přiložíme další plát těsta. Ten poprášíme moukou a rozválíme ho, aby se jednotlivě kousky spojily a následně oddělily. Zbytek těsta použijeme na další dávku.
7. Pokud formu nemáme, vykrajujeme z vyváleného těsta skleničkou nebo formičkou kolečka. Doprostřed každého kolečka dáme lžičku nádivky, přeložíme k sobě konce a ty prsty pořádně spojíme. Pak rohy k sobě propojíme, ať mají typický měsíčkový tvar. Pokračujeme, dokud nespotřebujeme všechny suroviny.
8. Pokud použijeme tvořítko na taštičku, tak do něj vložíme větší kolečko těsta vykrojené skleničkou, doprostřed položíme masovou směs a taštičku uzavřeme. Zbytek těsta odebereme a použijeme na další kousky. Pokračujeme, dokud máme pelmeně z čeho vyrábět.
9. Mezitím dáme vařit vodu, kterou ochutíme solí, celým pepřem a dvěma bobkovými listy.
10. Do vroucí vody vložíme pelmeně a vaříme. Jakmile se pelmeně vynoří, tak je ještě necháme vařit dvě až tři minuty. Celé vaření trvá asi 10 - 15 minut.
11. Poté je vylovíme a můžeme podávat. Podávají se teplé.
12. Lehce je omastíme rozpuštěným máslem a podáváme se zakysanou smetanou a koprem, nebo s octem a mletým pepřem.

S čím pelmeně podávat?

To je trošku složitější. Někteří budou tvrdit, že se tradičně se podávají se zakysanou smetanou a koprem, jiní, že se omastí máslem a k tomu si pak dají smetanu, další, že si je vykoupou v octu a posypou pepřem. A někteří je podávají se vším. Takže záleží na chuti a na tom, co máte rádi.

Co jsou pelmeně?

Pelmeně (pelmeni) se řadí mezi národní ruská jídla. Jedná se vlastně o plněné taštičky mletým masem vařené ve vodě, které připomínají italské ravioly, polské pirožky, ukrajinské varenyky, slovenské pirohy a další pokrmy.

Neexistuje žádný tradiční nebo originální recept na pelmeně, protože každá rodina má své recepty, ale ty jsou ve výsledku dost podobné.

Jedná se o velice levné jídlo, ke kterému potřebujete pouze několik surovin. Doma jej připravíte za chvíli. Pokud ale nemáte grif na jeho přípravu, pomozte si jednoduchými pomocníky. Domácí strojek v podobě formy urychlí práci při tvarování jednotlivých pelmení.

Tvoříko na pelmeně

Pokud jste si toto jídlo oblíbili, určitě se vám bude hodit toto plastové tvořítko, které najednou vyrobí 21 shodných pelmení. Navíc jej můžete doma využít rovněž na další vařené a pečené slané nebo sladké kousky.

plastová forma na pelmeně

S tvořítkem se dobře pracuje a vytvoří pelmeně snadno a rychle.

Tvořítko koupíte v tomto e-shopu. Aktuálně jej mají ještě skladem. Recenze a zkušenosti jsou s ním pozitivní. Podívejte se na fotky, ať přesně víte, jak funguje.

Nebo můžete levně koupit tuto formu na ravioli, která poslouží spolehlivým způsobem. Tu získáte v tomto obchodě.

forma na ravioli

Forma na ravioli se doma neztratí. Můžete ji použít na různé plněné těstoviny. Koupíte ji v tomto obchodě.

Vyzkoušejte rovněž domácí těstoviny nebo taštičky z listového těsta.

Foto: tescoma.cz